Дитина не має щеплення? Директор має право відсторонити від занять! Про це йдеться у рішенні Верховного Суду України.

У постанові ВСУ зазначається, що держава, установивши заборону відвідувати школу дитиною, яка не має профілактичних щеплень, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

І це дасть поштовх до того, щоб батьки не нехтували вакцинацією і не несли дурниць, стосовно їх шкоди здоров’ю.

Водночас право дитини на здобуття освіти не буде порушене, оскільки для дітей, які не можуть відвідувати заклад освіти за відсутності щеплень, установлені альтернативні способи отримання освіти та продовження навчання, зокрема у закладі освіти.

Пам’ятайте, що найголовніше право кожної людини — і в освіті також — право на життя та здоров’я. Усі інші права, у т. ч. право на освіту, мають бути узгоджені з цим основним правом людини. Це ситуація, у якій стикаються законні права та інтереси різних рівнів.

У закладі освіти дитина проводить більшу частину свого дня, контактує з великою кількістю інших дітей. Тому, якщо у шкільній спільноті немає сформованого колективного імунітету, це створює високий ризик зараження інфекційними хворобами всіх дітей та працівників закладу (як вакцинованих, так і невакцинованих).

«Важливо враховувати, що вакцинація, хоча і надзвичайно суттєво зменшує ризик інфікування, не може стовідсотково гарантувати захист від зараження. Але абсолютно точно — набагато зменшує ризик ускладнень і полегшує перетікання хвороби» — вважає Федір Лапій, дитячий лікар-інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, голова ГО «Батьки за вакцинацію».

Низька довіра до вакцин залишається переважно в країнах пострадянського простору. В Україні, на жаль, лише трохи більше 30% людей впевнені у безпечності вакцин.

Звідки ця недовіра?

На думку експерта – Федора Лапія, тоді, у 2008 році, не провели кризову комунікацію, люди не мало чітких відповідей від медиків, а медики не мали знань, тому це все разом дало такий результат – антивакцинальні настрої почали рости, адже для 60% батьків думка лікаря є головною під час ухвалення рішення про щеплення.

Також є ще одна причина – недовіра до влади!

“У 2010-2014 роках на ставлення до вакцинації вплинула недовіра до влади і постійні звинувачення в корупції, в погано організованих тендерах по закупівлі вакцин”, – каже керівник програм з комунікації та розвитку ЮНІСЕФ Анна Суходольська.

Та навіть, якщо б не було довіри у більшості населення, то всі не змогли би зробити щеплення вчасно, бо були часи, коли  безкоштовна вакцина була відсутня у лікарнях та були перебої з поставками – це також мало значний вплив на рівень щеплення, говорять медпрацівники у дослідженні “Соціоконсалтинг”.

Лікарі, на підставі величезного клінічного досвіду та даних досліджень, переконані, що щеплення мають бути обов’язковими для всіх, за винятком тих дітей, які через індивідуальні особливості здоров’я мають медичні протипоказання. Висновок про такі протипоказання підписує лікар, який таким чином бере на себе відповідальність за здоров’я дитини.

Через що керівник навчального закладу має право не допустити дитину до занять дитину?

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Які є альтернативні способи навчання?

  • Екстернатна форма здобуття освіти (екстернат) — це спосіб організації навчання здобувачів освіти, за яким освітня програма повністю засвоюється здобувачем самостійно, а оцінювання результатів навчання та присудження освітньої кваліфікації здійснюються відповідно до законодавства;
  • Сімейна (домашня) форма здобуття освіти — це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття формальної (дошкільної, повної загальної середньої) та/або неформальної освіти. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки. Оцінювання результатів навчання та присудження освітніх кваліфікацій здійснюються відповідно до законодавства;
  • Педагогічний патронаж — це спосіб організації освітнього процесу педагогічними працівниками, що передбачає забезпечення ними засвоєння освітньої програми здобувачем освіти, який за психофізичним станом або з інших причин, визначених законодавством, зокрема з метою забезпечення доступності здобуття освіти, потребує такої форми;
  • Дистанційна форма здобуття освіти — це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.

Стаття 9 Закону України «Про освіту».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *